مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان با اشاره به وجود ۸ هزار و ۴۰۰ رقبه کشاورزی در استان گفت: از طرح‌های دانش‌بنیانی که بتواند سبب احیای این موقوفات شوند حمایت می‌کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان با اشاره به وجود ۸ هزار و ۴۰۰ رقبه کشاورزی در استان گفت: از طرح‌های دانش‌بنیانی که بتواند سبب احیای این موقوفات شوند حمایت می‌کنیم.

به گزارش گلستان رسا از گرگان: حجت‌الاسلام روح‌الله سلیمانی‌فرد در بازدید  با خبرنگاران از بزرگترین باغ موقوفه کشور اظهار داشت: امروز مشکلات زیادی در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه اقتصادی و معیشتی داریم که احیای وقف به مردمی کردن اقتصاد، عدم تمرکز ثروت در کانون‌های خاص و توزیع عادلانه ثروت ختم می‌شود.

 

وی با بیان اینکه وقف از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است خاطرنشان کرد: ثمرات وقف در زمینه‌ ایجاد اشتغال، تولید سرمایه و ثروت، کمک به محرومیت‌زدایی و غیره قابل مشاهده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه افزود: در استان گلستان ۵ هزار و ۵۰۰ موقوفه و بالغ بر ۷۰ هزار رقبه داریم که از این تعداد ۸ هزار و ۴۰۰ رقبه با کاربری با مساحتی افزون بر ۶ هزار هکتار در بخش کشاورزی است.

 

وی با اشاره به اینکه بزرگترین باغ موقوفه کشور به مساحت ۳۶۵ هکتار در شهرستان آزادشهر وجود دارد افزود: تلاش می‌کنیم برای احیای این موقوفات از طرح‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم.

 

سلیمانی‌فرد درباره بزرگترین باغ موقوفه کشور خاطرنشان ساخت : مجموع این زمین ۷۳۰ هکتار بوده که واقف خیراندیش در ۱۳۵ سال قبل بخشی از آن را به مساحت ۳۶۵ هکتار وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان کرده است. قبل از انقلاب این اراضی در تصرف پهلوی بود که پس از آن در اجاره بنیاد مستضعفان قرار گرفت. در سال ۱۳۹۲ در نشست‌های مختلف که بین اصحاب وقف و بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور برگزار شد فراخوانی برای استفاده از طرح‌های دانش‌بنیان در این مجموعه صادر شد.

 

وی ادامه داد: ۶ طرح برای سرمایه‌گذاری در این مجموعه ارسال شد که بعد از سه ماه بهترین طرح پذیرفته شد و بعد از فرآیند قانونی در قالب قراردادی ۱۰ ساله به مجریان طرح واگذار شد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به اقداماتی که در راستای احیای این موقوفه انجام شده است گفت: ۴۳ هکتار از این موقوفه که محل تجمع نخاله‌های ساختمانی بود، ۲۳ هکتار نیزار، ۸ هکتار باتلاق بود و تبدیل به معضل بود پاکسازی شد.

 

وی افزود: در این باغ موقوفه ۳۳ نوع درخت میوه کاشته شده است و در حال احداث کارخانه فرآوری میوه با مشارکت اوقاف و بنیاد توسعه هستیم. ایجاد کارخانه سبدسازی و مجموعه پرورش دام سنگین ۵ هزار رأسی از دیگر اقداماتی است که در این موقوفه ساخته می‌شود.

مدیر کل اوقاف گلستان با اشاره به اشتغال ۱۳۵ هزار نفر در سال گذشته در این موقوفه تصریح کرد: سال گذشته روزانه بین ۷۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال در این موقوفه داشتیم و طبق پیش‌بینی‌ها تولید میوه در این موقوفه امسال ۷ هزار تا ۱۰ هزار تن خواهد بود.