رئیس سازمان حمل‌ و نقل شهرداری گرگان، از الزام ثبت روزانه باربرگ توسط گوشی هوشمند راننده و روشن بودن موقعیت یاب گوشی همراه در زمان انتقال بار برای دریافت سهمیه سوخت عملکردی خودروی بار دیزلی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلستان رسا ؛ مهدی کمال غریبی رئیس سازمان حمل‌ و نقل شهرداری گرگان اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در وزارت کشور، ناوگان بار باید ساماندهی و زمان صدور باربرگ مبدأ، مقصد و بارنامه تمامی خودروهای باری اعم از سبک، نیمه سنگین و سنگین مشخص باشد.

کمال غریبی افزود: تا پیش ‌از این رانندگان ناوگان بار پروانه فعالیت و اشتغال خود را از شهرداری‌ها دریافت و در صورت فعالیت یا عدم فعالیت، سوخت پایه را دریافت می‌کردند و سهمیه سوخت عملکردی نیز پس از ثبت روزانه بار برگ به خودرو اختصاص می‌یافت.

وی در ادامه اظهار داشت: باتوجه به مصوبه ۲۹ مرداد ماه سال جاری کارگروه ملی سیستم جامع پیمایش در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص کاهش سهمیه سوخت پایه ناوگان بار دیزلی کشور از ابتدای شهریور ماه، هم اکنون سوخت پایه بر اساس نوع خودرو کاهش و اختصاص سوخت عملکردی نیز بر مبنای پایش خودرو محاسبه می‌شود.

رئیس سازمان حمل‌ و نقل شهرداری گرگان ادامه داد: میزان تخصیص سهمیه سوخت خودروی باری، عملکرد خودرو و بر اساس پیمایش محاسبه شده از اسناد حمل بار و سامانه‌های موقعیت‌یاب است؛ پس خودروهای باری که سهمیه پایه آنها پاسخگوی نیاز مصرفشان نیست، باید همانند گذشته سند حمل بار درون شهری (باربرگ) را ثبت و GPS گوشی همراه خود را در زمان انتقال بار روشن بگذارند تا از سهمیه سوخت عملکردی برخوردار شوند.

کمال غریبی همچنین با اشاره به‌ ضرورت هوشمندسازی ساماندهی خودروهای بار دیزلی برای دریافت سهمیه سوخت عملکردی خاطرنشان کرد: مالکان ناوگان دیزلی دارای پروانه فعالیت و اشتغال درون شهری به منظور دریافت سهمیه سوخت مبتنی بر پیمایش علاوه بر صدور باربرگ می‌توانند نسبت به نصب دستگاه موقعیت‌یاب سیپاد  (از طریق نشانی  Sipaad.ir ) اقدام کنند.

به گفته وی، سامانه سیپاد از جمله طرح‌های ملی با هدف تخصیص سوخت به ناوگان دیزل درون‌شهری بر مبنای پیمایش است که با استفاده از تجهیزاتی که بر روی خودروها نصب می‌شود، امکان راهبری و هوشمندسازی خودرو و نظارت هوشمند بر فعالیت‌های ناوگان حمل‌ونقل را فراهم می‌سازد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری گلستان رسا