مدیر بیمه کشاورزان روستاییان و عشایراستان گلستان گفت: 900 نفر از بیمه شدگان تحت پوشش بیمه روستایی گلستان در سال ۱۴۰۰ می توانند خود را بازنشسته کنند.

به گزارش گلستان رسا از گرگان؛ دانیال پولاوند اظهار کرد: ۹۰۰ نفر از بیمه شدگان تحت پوشش بیمه روستایی گلستان در سال ۱۴۰۰ می توانند خود را بازنشسته کنند.

پولاوند ضمن اعلام این خبر گفت: براساس بند ب ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، دولت مکلف است کلیه بیمه شدگان تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را که به سن هفتاد سالگی رسیده‌اند در صورت تقاضا و داشتن ده سال سابقه پرداخت حق بیمه به صندوق مذکور بازنشسته کند و متناسب با سنوات حق بیمه پرداختی، مستمری آنها را پرداخت نماید.

لازم به ذکر است از تاریخ لازم الاجراء شدن این بند تا پنج سال، هر سال یک سال از سقف سن بازنشستگی کم خواهد شد و یک سال به سنوات بیمه پردازی افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: سال جاری سال چهارم اجرای تبصره یک قانون فوق است، مشمولان این طرح عبارت‎اند از بیمه شدگانی که دارای ۷۰ سال یا بیشتر و دارای حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند.

وی سپس اعلام کرد : بیمه شدگانی که دارای حداقل شصت و شش سال سن و ۱۴ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند، می‌توانند در صورت تمایل، درخواست بازنشستگی پیش از موعد خود را به کارگزاری صندوق در محل سکونت خود ارائه نمایند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

پولاوند در ادامه افزود : درخواست بازنشستگی، بیمه شدگانی که شرایط سن و سابقه بیمه پردازی لازم را دارند و درخواست بازنشستگی آنها در سال گذشته در سامانه سبا ثبت شده است، در سال جاری بررسی و در صورت احراز شرایط قانونی لازم از مزایای بازنشستگی بهره مند خواهند شد.

 گفتنی است : توجه داشته باشید میزان مستمری بیمه شدگانی که براساس قانون مذکور بازنشسته می‌شوند براساس سنوات بیمه پردازی در صندوق محاسبه و پرداخت می‌شود.

  • منبع خبر : گلستان رسا